Vérvétel vizelet, LABORVIZSGÁLAT – magán vérvétel, vizelet vizsgálat

Aktivált parciális tromboplasztin idő APTI A véralvadást szabályzó egyik enzimrendszer működését mutatja. Az alacsonyabb érték fokozott véralvadékonysággal, míg a magasabb érték vérzékenységgel járhat. A normálértéke másodperc. Az alfaantitripszin egy vérben keringő fehérje, amelynek alacsony szintje tüdő- és májbetegségekre utal. A normálértéke a laboratóriumban alkalmazott módszertől függ.
Alfa-fötoprotein, terhesség esetén AFP Magzati fehérje, melynek szintje többféle fejlődési rendellenesség esetén emelkedhet, illetve csökkenhet. A vérvétel vizelet a terhesség korától függ, és mindig az adott laboratórium határozza meg. Alfa-fötoprotein tumor — nem terhességben AFP Súlyos májbetegségek esetén mutatható ki magas koncentrációban nem terhes betegeknél.
Vegye igénybe kedvezményes vizsgálati csomagjainkat!
Emelkedett értéke májelégtelenségre vagy súlyos májbetegségre utal. Az autoimmun betegségek alapja, hogy az immunrendszer ismeretlen okokból idegennek tart a saját szervezetben lévő sejteket, és immunreakciót indít ellenük.
Az ANA az autoimmun betegségekben termelődő ellenanyagok egyike. A normálértéke negatív, vagyis nem mutatható ki a vérben. A normálérték a laboratóriumban alkalmazott módszertől függ. Anti-HBc Akut májgyulladás gyanúja esetén végzik.
Mit takarnak az értékek? A vizeletminta laboreredményének kiértékelése
A B-típusú májgyulladás vírus belső magfehérjéje ellen termelődő ellenanyag, amelynek magas szintje a vírusfertőzésre adott immunválasz jelzője. Anti-HBs A B-típusú májgyulladás vírus felszíni fehérjéje ellen termelődő ellenanyag, amelyek magas szintje a vírusfertőzésre adott immunválasz jelzője.
Az anti-HBs a klinikai tünetek csökkenése után jelenik meg, és az egész élet során kimutatható marad jelezve a fertőzésen való átesést. B-típusú átriális natriuretikus peptid ProBNP Vérben található fehérje, amely a szívizomsejtek ingerlésekor termelődik. Szívelégtelenség kimutatására szolgál.
Vinnie kell vizeletet is a vérvételre? Így készüljön! - HáziPatika
Carcino-embrionális antigén CEA A magzatban normálisan is megtalálható olyan fehérje, amely vastagbélrák, súlyos májzsugor és további betegségek esetén mutatható ki magas koncentrációban felnőttekben. C-reaktív protein CRP Ez a fehérje tulajdonképpen az immunsejtek tevékenységének mellékterméke: önmagában nem okoz problémát, inkább csak a gyulladás általános és hatékony jelzőjének tekinthető. Ha elkapunk valamilyen fertőzést, akkor a CRP szintje magas lesz, ugyanis az immunsejtek felveszik a harcot a gyulladással.
D-dimer Emelkedett szintje fokozott véralvadásra utal, ezért vérrögképződéssel járó betegségek jelzésére szolgál. A normálértéke 0,8 alatt van. Direkt-bilirubin A vérfesték egyik lebontási terméke, szintje májzsugor, májgyulladás, zsírmáj, májdaganat, epeút-elzáródás, epekő, hasnyálmirigy-betegségek esetén emelkedhet meg. Fehérvérsejtszám fvs-szám, FVS, WBC A fehérvérsejtek a szervezet védekező rendszerének tagjai, a csontvelőben termelődnek, a vérben és a nyirokutakban keringenek.
Feladatuk az idegen anyagok baktériumok, vírusok elpusztítása. Ferritin A szervezet vastartalékát méri, vashiányban a szintje csökken. Gyulladásokban, daganatos betegségekben és májkárosodás esetén fokozottan termelődik. Foszfát P, PO4 A vérben lévő foszfátionok koncentrációjának meghatározására szolgál. Csont- vese- és hormonbetegségek jelenlétére utalhat. Fruktózamin A vérben található olyan fehérjék szintjét határozza meg, amelyekhez glükóz kapcsolódott A cukorbetegség megfelelő kezelésének megállapítására szolgál.
Gasztrin A gyomor és a vékonybél ún. G-sejtjei vérvétel vizelet termelt hormon, amely a gyomor savelválasztását fokozza. Értéke emésztőrendszeri daganatok esetén emelkedik. Glükóz A glükóz a sejtek üzemanyaga. A sejtek a vérben keringő glükózt inzulin jelenlétében tudják felvenni. Az emelkedett glükózszint cukorbetegségre utal.
Glükóz terhelés, Orális vérvétel vizelet teszt OGTT A tüneteket még nem mutató cukorbetegség vagy az azt megelőző állapot csökkent cukortolerancia kimutatására szolgál. Haptoglobin A máj termeli, és a vérvétel vizelet található fehérje. Vörösvérsejt szétesésével járó betegségek jelenlétének kimutatására szolgál.
A vírus felszíni fehérjéjét mutatja ki, azaz annak magas szintje a heveny vírusfertőzés jelzője.
Semmelweis Emma vérvétel
Normálérték: normál állapotban nem található meg a vérben. A belekből felszívott étel a májba kerül, hogy ez a szerv feldolgozza, utána elossza a test különböző területeire, majd visszajuttassa ugyanide újbóli feldolgozásra.
Az elosztási folyamat utolsó lépéséhez, vagyis az étel májba való visszajuttatásához olyan szállítómolekulákra van szükség, mint a HDL.
Alacsony szintje esetén nő az érelmeszesedés, a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata. Hemoglobin, Haemoglobin Vérvétel vizelet A vér oxigénszállító molekulája, festékanyaga, amely a vörös vértestekben található. Ha csökken a mennyisége, vérszegénység alakul ki. Hemoglobin A1c Ez az érték azt mutatja meg, hogy mennyi cukor tapad a vörösvérsejtjeidhez. Minthogy a vörösvérsejtek naponta kicserélődnek, ez az érték információt nyújt az ez idő alatti vércukorszintről.
Találkozzunk személyesen!
Ahogy viszont emelkedik az A1c-szint, úgy nő a komplikációk kockázata is. Homocisztein Olyan aminosav, amely a szervezetben metioninből épül fel, majd normálisan gyorsan újra lebomlik.
Magas vérszintje a szív-érrendszeri betegségek kockázatát növeli.
Húgysav A nukleinsavakat felépítő purinvegyületek egyik lebontási terméke, a vesén keresztül távozik és a vizelettel ürül.
Magas szintje esetén a húgysav az ízületekben kikristályosodva rakódik le, és gyulladásos reakciót válthat ki, ez a köszvény. Indirekt bilirubin A vérfesték egyik lebontási terméke, emelkedett szintje a vörösvértestek fokozott szétesésére, illetve májbetegségre utal. Kalcium A kalcium anyagcsere ellenőrzésére szolgál.
Kálium K Fontos információt ad a folyadékháztartásról, a hormonális hatásokról, illetve az alkalmazott terápia hatásosságáról. Karbamid, karbamid nitrogén, urea KN, CN Az aminosavak lebomlási terméke, amely a vesén keresztül távozik a szervezetből. Emelkedett szintje jellemzően a veseműködés elégtelenségét mutatja. Kreatinin Crea, Cre Az izmokban megtalálható anyag, a kreatin lebomlási terméke.
Mivel kizárólag a vesén keresztül távozik, vérszintje a veseműködés jelzője. Kreatin-kináz kreatin-foszfokináz, CK, CPK Az izomban vérvétel vizelet ezen enzim aktivitása akkor emelkedik meg, ha a vázizomzat vagy a szívizomzat sérül.
Miért fontos a laborvizsgálat?
Ez több betegség következménye lehet szívinfarktus, izomgyulladás, égés, stb. Krioglobulinok, cryoglobulinok CRYO Autoimmun vérvétel vizelet, kis méretű ereket érintő gyulladás diagnózisára szolgál. Laktát-dehidrogenáz LDH Szövetpusztulással járó betegsége szívinfarktus, májgyulladás, tumornövekedés, izomsérülés mértékének és lefolyásának elemzésére szolgál.
Az izmok fenntartásához szükséges energiát, a sejthártya nyersanyagait, az agyunkat felépítő omega-3 zsírsavakat mind-mind az LDL szállítja el a szervezet egyes pontjaira. Emelkedett értéke esetén nő az érelmeszesedés, a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata. Magnézium Mg A vérben lévő szabad magnéziumionok szintjének kimutatására szolgál. Methemoglobin MetHb Mérgező anyagok okozta károsodás 21 éve van prostatitis szolgál.
Emelkedett szintje esetén a vér oxigénszállító képessége csökken, és ez a szervezetben oxigénhiányhoz vezet. Nátrium Na A vér nátriumion-koncentrációját mutatja. A szervezet folyadék- és sóegyensúlyának általános vizsgálatára szolgál. Növekedési hormon GH Az agyalapi mirigyből szabadul fel, és legfontosabb hatása a növekedés serkentése. Gyermekkorban az alacsony szintje törpenövést, túltermelődése óriásnövést eredményez.
A vérfesték lebomlási terméke, emelkedett szintje a vörös vértestek fokozott lebomlására, májbetegségekre vagy epeút-elzáródásra utal.
Összkoleszterin Ez a vérzsírok arányát jelenti, mely vérzsírok a zsíroknak és a koleszterinnek a testben való mozgatását szolgáló fehérjékben találhatóak. Az egyszerűség kedvéért most ezek mindegyikét az általános kolesztérin névvel illetjük.
Parathyreoid hormon, Parathormon PTH A mellékpajzsmirigy termeli, a vérvétel vizelet és foszfátanyagcsere egyik szabályozó hormonja.
Hatására a csontokból felszabadul a kalcium és a foszfor, valamint növekszik a kalcium visszatartása a vesében, illetve fokozódik a foszfor ürülése. Prolaktin PRL Az agyalapi mirigyben termelődő hormon. Emelkedett szintje az agyalapi mirigy hormontermelő daganatára utalhat, viszont a meddőség egyik oka is lehet. Procalcitonin ProCT Vérben található fehérje, amely a vérmérgezés hatékony kimutatására szolgál.
Prolactin Tejelválasztást serkentő vérvétel vizelet, az agyalapi mirigy termeli. Nem terhes, nem szoptató nőkben és férfiakban az emelkedett szintje betegségre utalhat. Protein C A véralvadék feloldódását eredményező folyamatot fibrinolízist irányító fehérjeamelynek alacsony szintje fokozott véralvadékonyságot és trombóziskockázatot jelent. Protein S A fibrinolízisben szerepet játszó fehérjeamelynek alacsony szintje fokozott véralvadékonyságot és trombózisveszélyt jelent.
Prosztata specifikus antigén PSA A prosztatában termelődő fehérjeamelynek szintje prosztatabetegségek esetén megnő. Protrombin idő PI A vér alvadékonyságának vizsgálatára szolgál.
Laborvizsgálati tudnivalók - Medicover Laborvizsgálatok
Az alacsonyabb érték fokozott véralvadékonysággal, a magasabb érték vérzékenységgel járhat. Vérben található enzim, amely többféle gyógyszer, például a műtéti altatáshoz alkalmazott szukcinil-kolin lebontását végzi. Retikulocitaszám rtc Éretlen, magjukat már elvesztett, élő vörösvérsejtek.
Alapesetben csak minimális koncentrációban vannak jelen a vérben. Szabad tiroxin-szint FT4 A pajzsmirigy által termelt hormon, vérvétel vizelet működésének egyik mutatója. Pajzsmirigy-túlműködés esetén értéke magas, alulműködés esetén pedig alacsony. Szérum klorid-szint Cl A szervezet ionösszetételének felmérésére szolgál. Vérvétel vizelet utalhatnak a víztartalom, a kémhatás vagy az ionösszetétel megváltozására a szív- tüdő- vagy vesebetegségekben. Szérum összfehérje A fehérjék aminosavakból felépülő vérvétel vizelet.
A vérben szállítómolekulák, enzimek, antitestek és hormonok formájában fordulnak elő.
Miért fontos a laborvizsgálat? Egy laborvizsgálat segíthet a panaszok és tünetek hátterében álló betegségek feltárásában, adott esetben ezek kizárásában. Segítséget ad már a betegségek korai szakaszában, a mielőbbi felismerésünkben, a betegségek rizikó tényezőinek kiderítésében illetve a terápiák hatékonyságának megítélésében is. Fontos azonban kiemelnünk, hogy a laboratóriumi vizsgálat eredménye önmagában nem diagnózis, a mért eredményeket tartalmazza a lelet, melyre a vizsgálatot elrendelő szakorvos ad diagnózist és kezelési javaslatot. Ügyfeleink számára több százféle laborvizsgálat és különféle laboratóriumi vizsgálati csomagok állnak rendelkezésére, a laboratóriumi diagnosztika szinte összes ágából.
Alacsony szintje a vízháztartás zavarát, míg emelkedett szintje a vér áramlási tulajdonságainak romlását okozhatja. Teljes vaskötő kapacitás TVK Azt mutatja, hogy a vérplazma vasat szállító fehérjéi milyen arányban telítettek vassal.
A vérszegénység okainak felderítésére, a kezelések hatásának elemzésére szolgál.